Zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. W praktyce oznacza to, że darczyńca przekazuje obdarowanemu pod tytułem darmym np. mieszkanie nie licząc na otrzymanie czegoś w zamian.
Istotą darowizny jest jej nieodpłatność, dlatego też darczyńca nie może domagać się zapłaty jakiejkolwiek sumy pieniędzy.
Darowizna mieszkania, domu czy działki dla swej ważności musi być przeprowadzona u notariusza. Notariusz sporządza umowę darowizny w formie aktu notarialnego w obecności Darczyńcy oraz Obdarowanego, względnie na podstawie pełnomocnictwa, jeśli strony nie mogą się stawić u notariusza.
DAROWIZNA na rzecz MAŁOLETNIEGO DZIECKA
Rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego, przewidzianego w art. 101 §3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości (mieszkania, domy, działki) na podstawie umowy darowizny W STANIE WOLNYM OD jakichkolwiek ZOBOWIĄZAŃ wobec Darczyńcy lub osób trzecich.
Darczyńca może zastrzec w umowie darowizny, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W przypadku, gdy Darczyńca nie wyznaczy zarządcy, zarząd sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy (art. 102 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Darowizna z POLECENIEM
W myśl art. 893 Kodeksu cywilnego „Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem.”.
Korzyść z polecenia może być przewidziana zarówno dla Darczyńcy, jak i dla Obdarowanego, osoby trzeciej czy tez dla interesu społecznego. Polecenie może dotyczyć jakiegokolwiek zachowania się obdarowanego o charakterze majątkowym lub niemajątkowym (np. przekazanie kwoty pieniężnej na rzecz osoby trzeciej, odwiedziny chorego).
Polecenie nie może polegać na nałożeniu na Obdarowanego takich obowiązków, które odbierają darowiźnie charakter uczynionej pod tytułem darmym.
Odwołanie darowizny
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
Darczyńca, który chce odwołać darowiznę musi złożyć pisemne oświadczenie o odwołaniu darowizny, które należy doręczyć Obdarowanemu - tak, aby mógł się z nim zapoznać. Odwołanie darowizny stwarza obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny. Oświadczenie o odwołaniu darowizny możecie Państwo sporządzić u notariusza. Złożenie oświadczenia nie powoduje zmiany właściciela. Obdarowany powinien u notariusza w drodze umowy przenieść własność darowanej nieruchomości z powrotem na Darczyńcę.
Jeśli jednak obdarowany nie złoży oświadczenia przed notariuszem o powrotnym przeniesieniu własności pozostaje droga sądowa.
Opłaty związane z darowizną lub odwołaniem darowizny
Wszelkie informacje dotyczące darowizny lub odwołania darowizny (dokumenty, opłaty) możecie Państwo uzyskać nieodpłatnie w czasie spotkania informacyjnego (ul. Oliwska 135, budynek przy rondzie, wejście z tyłu budynku) lub telefonicznie (506 900 789) oraz mailowo (kancelaria@notariusz-miotk.pl).
Kontakt
tel. kom.: +48 506 900 789
tel.: +48 58 585 90 29
e-mail: kancelaria@notariusz-miotk.pl
Adres
ul. Oliwska 135
80-209 Chwaszczyno
(budynek przy rondzie, nad Apteką, wejście z tyłu budynku)
Godziny urzędowania
Poniedziałek | 09:00 - 17:00 |
Wtorek | 09:00 - 18:00 |
Środa | 09:00 - 17:00 |
Czwartek | 09:00 - 17:00 |
Piątek | 09:00 - 15:30 |